Panel dyskusyjny o sektorze kosmicznym na VI Europejskim Kongresie MŚP

W ramach Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw odbył się panel dyskusyjny poświęcony branży kosmicznej.

10-12 października w Katowicach miał miejsce VI Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw. W pierwszy dzień wydarzenia odbył się panel dyskusyjny: „W kierunku gwiazd. Jak podmioty z sektora MŚP mogą uczestniczyć w rozwoju sektora kosmicznego w Polsce”.

Podczas panelu zostały zaprezentowane plany na przyszłość Europejskiej oraz Polskiej Agencji Kosmicznej dotyczące sektora MŚP, osiągnięcia polskich firm w obszarze technologii kosmicznych (w tym przykłady urządzeń produkowanych lub współprodukowanych przez te firmy, które znalazły się w przestrzeni kosmicznej), omówiono także możliwości pozyskiwania środków finansowych na prace badawczo-rozwojowe oraz finalną produkcję tworzonych rozwiązań.

Eksperci przedstawili szeroki wachlarz możliwości uczestniczenia firm MŚP w pracach na rzecz sektora kosmicznego – od tworzenia oprogramowania i produkcji platform testowych dla tzw. lotnych egzemplarzy, aż po tworzenie podzespołów lub kompletnych urządzeń umieszczanych na satelitach wysyłanych w przestrzeń kosmiczną.

Moderatorem panelu był dr Krzysztof Kanawka – wydawca portalu Kosmonauta.net oraz Prezes Blue Dot Solutions. W rozmowie udział wzięli:

  • Zbigniew Burdzy (Główny Specjalista w Departamencie Strategii i Współpracy Międzynarodowej Polskiej Agencji Kosmicznej),
  • Dr Grzegorz Brona (Prezes Zarządu Creotech Instruments S.A.),
  • Łukasz Maciejewski (członek Rady Nadzorczej spółki Nobo Solutions S.A.),
  • Bartłomiej Płonka (Prezes Śląskiego Centrum Naukowo – Technologicznego Przemysłu Lotniczego Sp. z o. o.),
  • dr hab. Iwona Stanisławska (dyrektor Centrum Badań Kosmicznych PAN),
  • Piotr Świerczyński (koordynator obszaru „Przestrzeń kosmiczna” w programie Horyzont 2020, Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE)
  • Otylia Trzaskalska-Stroińska (Przewodnicząca Polskiej Delegacji do Europejskiej Agencji Kosmicznej , Zastępca Dyrektora Departamentu Innowacji Ministerstwa Rozwoju).

VI Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw organizowany jest przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach. Wydarzenie odbywało się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Skomentuj

You must be logged in to post a comment.